През месец декември 2015 г. Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Кирково 2010“ подписа договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № РД 50-154/07.12.2015 г. по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности” на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. (ПРСР).
Дейности по проекта
Дейностите по проекта напълно съответстват на тези, заложени в чл. 3, ал. 2 от Наредба 16 от 30 юли 2015 г. за прилагане на подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности” на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие”:
1. Популяризиране на процеса на разработка на стратегия за ВОМР, чрез две информационни кампании; разпространение на информационни материали; две информационни срещи и две конференции; създаване и поддръжка на електронна страница и популяризиране на процеса в регионалните медии.
2. Обучение на местните лидери и заинтересованите страни, чрез провеждане на две обучения на екипа на МИГ и представители на партньорите и обучение на местните лидери.
3. Проучвания и анализи на територията, чрез извършване на проучване и анализ на пазара, средата, настроенията, участниците, създаване на база данни и др.
4. Подготовка на стратегия за ВОМР и консултиране с местната общност във връзка с подготовката й, чрез провеждане на работни и информационни срещи и обществено обсъждане.
5. Координация на изпълнението на подготвителните дейности, чрез оборудване на офис помещение за нуждите на МИГ и осигуряване на възнаграждение на координаторите по проекта и др.
Всички стъпки от изпълнението на проекта съответстват на правилата на ЕЗФРСР и съгласно Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за ЕФРР, ЕСФ, КФ, ЕЗФРСР и ЕФМДР и Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно подпомагане на развитието на селските райони от ЕФЗРСР. Основен резултат от изпълнението на подготвителните дейности ще бъде 1 брой изработена стратегия за ВОМР. При всички етапи от изпълнението на проекта, МИГ – Гоце Делчев ще се ръководи от принципите на равенство между половете; недискриминацията; опазването на околната среда; осигуряване на равен достъп на всички домакинства и бизнес до възможностите за финансиране по ПРСР и спазването на националното и европейско законодателство.
Координаторите по проекта осъществяват връзките между партньорите и следят за изпълнението и графика на дейностите. МИГ отговаря за финансовото разходване на средствата, изпълнението на дейностите, които са заложени в проекта и за протичането на цялостния процес.
ВОМР е метод за включване на партньори на местно равнище, включително на гражданското общество и местните икономически участници в разработването и прилагането на местни интегрирани стратегии, които помагат на своите региони и спомагат за преход към по-устойчиво бъдеще.